1.časť Nanoakvárium: Založenie nanoakvária


Založenie nanoakvária

Po dlhšej chovateľskej pauze spôsobenej pracovným zaneprázdnením som sa opätovne rozhodol založiť nano akvárium, ktoré by mi prinieslo trošku prírody do môjho bytu. Keď nad tým tak rozmýšľam mimo chovu kreviet som viac ako 5 rokov, a preto sa idem poobhliadnuť po nejakom novom vybavení a nebudem recyklovať to používané. Mojou víziou je zelené akvárium, v ktorom budem mať len krevetky a rastlinky, ktoré sú náročnejšie na pestovanie. Po zabehnutí akvária chcem začať s pridávaním CO2. Ako prvé som si určil ,,časti” nano akvária, ktoré budem potrebovať k jeho zabehnutiu.

Osobne nemám dobré skúsenosti s tzv. predpripravenými akváriami, či už od Aquael, alebo jej drahších bratov Eheim, Sera alebo Dennerle, a preto som sa rozhodol, že všetky technické pomôcky nakúpim oddelene, mimo setov. Tak idem nato a toto je môj nákupný zoznam :):

ČO BUDEM POTREBOVAŤ
1. Akvárium 2. Podložie akvária 3. Filter 4. Ohrievač 5. Osvetlenie

1. Akvárium – založenie nanoakvária

Čo sa týka akvária rozmýšľal som nad viacerými variantami a rozmermi medzi objemom 15 až 30 litrov, vo finále som sa rozhodol, že pôjdem do objemu nanoakvária 30 litrov. Uvažoval som nad viacerými druhmi nanoakvárií, výber som zúžil na tieto akvária a to z dôvodu, že sa predávajú spolu s podložkami a krytom.

Aquael

S Aqualemi som kedysi začínal, cenovo najlacnejšie akvárium, ktoré však má hrúbku skla len 4 mm, priezračnosť skla podľa mňa nie je takisto úplne najlepšia. Nikdy sa mi síce nestalo, žeby akvárium prasklo prípadne pretekalo, ale radšej pôjdem do štandardnej hrúbky 5 mm. V Čechách som nanoakvárium Aquael našiel za približne  600 korún, bez osvetlenia filtra, ohrievača, len s podložkou a vrchným krytom.

Dennerle

S Dennerle akváriami mám veľmi dobré skúsenosti z minulosti, vyhovovala mi ich cena, priezračnosť skla a hrúbka 5mm, kvalitnejšie lepenie ako pri akváriách Aquael. Spokojný som bol aj s podložkou a krytom. Na Slovensku sa dá kúpiť za 40 Eur a v Čechách od 1000 Kč. Niekomu nemusia vyhovovať zaoblené bočné hrany akvária, mne osobne sa však páčia.

Optiwhite

Na internete som narazil aj na akvária vyrobené z Optiwhite skla, na fotografiách akvária vyzerajú naozaj pekne, avšak s nimi nemám osobné skúsenosti, a trochu ma mrzí, že akvária optiwhite nepredávajú aj s podložkou a najmä krytom. Optiwhite nanoakvárium môžete nájsť napríklad v Českom Eshope TU.

Verdikt

Pri výbere akvária som sa nakoniec rozhodol pre Dennerle nanoakvárium v objeme 30 litrov.

2. DNO – založenie nanoakvária

V minulosti pri zakladaní akvária som často urobil na prvá pohľad pre mňa nepatrnú, ale o to zásadnejšiu chybu, podcenil som založenie dna akvária. Hovoril som si, že vysoliť 30 eur za pár kamienkov je naozaj neskutočne veľa peňazí:). Keďže chcem pestovať aj náročnejšie druhy rastlín tentokrát to nechcem zbabrať. Ako som už v minulosti zistil, filter, ohrievač, osvetlenie, viem jednoducho vymeniť za iné, avšak po zabehnutí akvária s dnom nespravím už nič. Dlho som pátral po internete, študoval fóra a nakoniec som sa rozhodol pre túto kombináciu výživového substrátu a dna.

Pri výbere výživovej vrstvy som sa rozhodol pre ADA Power sand Special S, v Čechách cena začína od 630 kč za 2 litre. Na Slovensku začína cena od 22 Eur za 2 litre. Odporúčaná vrstva sú 1 až 2 cm pričom pri určení množstva stačí použiť vzorec dĺžka x šírka akvária/ 1000 * požadovaná výška substrátu.

Pri výbere substrátu som sa rozhodoval medzi  ADA Aqua Soil Amazonia 9 l, a substrátu Benibachi, nakoniec som sa rozhodol pre Benibachi aj z dôvodu znižovania tvrdosti vody. Pre moje 30 L akvárko použijem 7L substáru tak aby som vytvoril aspoň 6 cm vrstvu.

ADA POWER SAND SPECIAL S sa dá nájsť v slovenských eshopoch TU.  A Benibachi Black Soil substrát zasa TU.

V Čechách výživový substrát a Benibachi podklad nájdete tiež.

3. Filter – vnútorný, závesný, externý?

Pri výbere filtra som mal trochu dilemu, od začiatku som nevedel do čoho chcem presne ísť. V minulosti som vyskúšal filtre vnútorné, závesné aj externé. A do dnešného dňa som nenašiel filter, s ktorým som bol stopercentne spokojný momentálne premýšľam pri výbere nad jedným z týchto troch filtrov.

Vnútorný filter Dennerle, Eheim Pickup 45

Tento filter je možné na Slovensku kúpiť vo viacerých eshopoch v prijateľnej cene od 18 Eur. Filter sa mi zdá malý a skladný, ale nie som si 100% istý jeho výkonom…. Eheim pickup som v minulosti skúšal, nasávacia plocha je ideálna aj z dôvodu, že nenasaje mláďata krevetiek, filter je malý, ale aj napriek tomu zaberá priestor v už tak malom akváriu.

Závesný filter Eheim Liberty 2040

V minulosti som skúšal aj závesný filter Eheim, trochu som sa bál či nemôže dôjsť k nasatiu najmä mladých krevetiek a zároveň mi jemne vadila jeho hlučnosť pri vybrovaní o sklo akvária

Externý filter Eden 501

Tento filter som nikdy neskúšal, avšak recenzie naňho sú celkom ideálne. V Českej republike stojí od 823 Kč, na Slovensku sa dá kúpiť v Eshopoch od 30 Eur. Preto som sa rozhodol, že pri zakladaní akvária pôjdem práve do tohto filtra.

4. Ohrievač – je v nanoakváriu potrebný?

Čo sa týka ohrievača do nano akvária, čítal som aj názory, že do tak malého akvária je ohrievač zbytočný. Podľa môjho názoru to nie je pravda, cez deň osvetlenie možno vyhreje vodu v akváriu na požadovanú teplotu, avšak najmä cez noc teplota vody môže klesnúť. Pri výbere ohrievača som rozmýšľal medzi 25W a 50W ohrievačom, samozrejme s termostatom a s čo najlepšími rozmermi. Dospel som k tomuto ohrievaču, ktorý vyzerá dosť kompaktne a vyrába sa v prevedeniach 50W a 25W

5. Osvetlenie – aké osvetlenie zvoliť?

Najviac čo ma po rokoch pri vyberaní osvetlenia potešilo, bol rozmach LED svetiel. Pri výbere osvetlenia moje základné kritéria boli, účinnosť, šetrnosť energie a výdrž. Na základe týchto kritérii LED osvetlenie je pre mňa ideálne. Na fórach som sa dočítal, aby bolo akvárium kvalitne osvetlené a bolo vhodné aj pre na svetlo náročnejšie druhy rastlín je na každý liter objemu potrebných 0,3W LED osvetlenia, ako ideál mi prišlo osvetlenie Z Series LED 9W 30cm, ktoré sa dá kúpiť napr. TU.

Založenie nanoakvária

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *