Recenzia: LED osvetlenie Chihiros A serie 30-50cm 18W A301

Chystal som sa založiť nové 30 litrové krevetkárium a rozhodol som sa, že tentokrát ako osvetlenie vyskúšam namiesto klasických trubíc LED svietidlo. Technológia v oblasti LED akváriových svietidiel sa pohybuje rýchlo dopredu, a preto som si správne myslel, že nebudem mať problém s výberom. Oplatilo sa mi kúpiť osvetlenie LED Chihiros?

Prvé kroky pri kupovaní osvetlenia LED Chihiros A301

V prvom kroku som si urobil prehľad Eshopov a zistil som si výrobcov cenovo prijateľných LED osvetlení. Zistiť širší výber osvetlení sa dá jednoducho pomocou filtrov cez heureku.cz. Vo finále som si zvolil práve osvetlenie LED Chihiros A301 z českého eshopu, z ktorého som si objednával viacero vecí na Slovensku je možné ho zakúpiť v obchode aquascaperi.sk. Presvedčila ma najmä cena, výkon, to že je dodávaný spolu s regulátorom intenzity svietenia a zároveň ma potešili aj recenzie užívateľov, ktoré so svetlom boli spokojní. Trošku som bol znepokojený s určením správnej dĺžky osvetlenia, keďže Chihiros LED je možné prispôsobovať rôznym dĺžkam akvária len s nožičkami, ktoré si musíte zakúpiť osobitne a stoja asi 5 Eur / 100 Kč. Nakoniec po preštudovaní internetu som si na moje 30 cm dlhé akvárium Dennerle (recenziu nájdete TU) kúpil svietidlo Chihiros LED A 301 s výkonom 18W, ktoré je určené pre akvária s dĺžkou od 30 do 50 cm. Na 

Do akej dĺžky akvária je LED Chihiros A301 vhodny?

Aby som to vysvetlil. Samotné telo svietidla má 30 cm avšak ak si k nemu dokúpite externé nožičky je možné ho použiť na akvárium až do dĺžky 50 cm, avšak v tomto prípade svietidlo nevyzerá až tak dobre, a pravdepodobne sa stane, že intenzita osvetlenia akvária v jeho strede bude vyššia, ako intenzita svetla na jeho krajoch. Preto určite odporúčam kúpiť osvetlenie, ktoré pasuje čo najlepšie k dĺžke akvária (na osvetlení je to uvedené ako minimálne dĺžka).

Základné parametre LED Chihiros A301

  • LED osvetlenie Chihiros A serie 30-50cm 18W A301
  • 54 x 0,3 W LED diódy
  • 2800 lumen
  • Menovitá farebná teplota – 8000 K (studená biela)
  • Adaptér AC 100-240V
  • Životnosť LED diód je garantovaná výrobcom od 30000 do 50000. Pri priemere 10 hodín svietenia denne je to viac ako 10 rokov :).
  • K dispozícii sú tiež verzie od 20 cm – 120 cm. 

Obal

LED Chihiros A301
Takto vyzerá zabalený Chihiros

Krabica pôsobí decentne. Biela krabica s obrázkom svietidla. Krabica je z tvrdého kartónu, takže by nemalo dôjsť k poškodeniu svetla.

Rozbalenie krabice- obsah balenia

V krabici je osvetlenie s už namontovanými LED diódami, ktoré je zabalené do bezpečnej bublinkovej fólie. K dispozícii je tiež igelit obsahujúci montážne diely a stmievaciu jednotku. K dispozícii je aj napájací adaptér a kábel na pripojenie do zásuvky.

LED OSVETLENIE

Samotné teleso pôsobí naozaj elegantne, je vysoké ani nie 5 milimetrov.

ako je vidieť na obrázku LED osvetlenie je už zložené. Nachádza sa vňom 54 diód so silou 0.3W. Diódy zo spodnej časti proti vode a nečistotám chráni sklo, Na bok sa skrutkujú bočné lišty, ktoré neskôr slúžia k uchopeniu osvetlenia na hranu akvária. Z jedného boku vychádza pripájací kábel na ktorý sa zapojí stmievač a akumulátor, alebo je možné preskočiť stmievač a zapojiť len akumulátor.

Napájací adaptér

Napajací adaptér je klasika, akú môžme vidieť napríklad pri notebookoch. Dĺžka kábla je dostatočná. Nemám čo by som vytkol ani kvalite pogumovania.

Stmievač

Stmievač je prepojený medzi napájacou jednotkou a jednotkou LED. LED dióda môže byť spustená aj bez inštalácie stmievača.
Na stmievači sú tri tlačidlá, plus a mínus pre zvýšenie alebo zníženie intenzity svietenia intenzita sa dá nastaviť v 7 stupňoch. Na stmievači je aj tlačídlo s označením MODE, ktoré slúži k zapnutiu a vypnutiu osvetlenia. Veľké plus je to, že ak svietidlo vypnem úplne a neskôr ho zapnem, stmievač si pamätá na akej intenzite bol vypnutý.

Stmievač slúžiaci k zvyšovaniu, alebo znižovaniu intenzity svietenia

Montážna sada

Montážna sada obsahuje dve plastové bočné časti, niektoré gumové / plastové predmety, ktoré sa posúvajú na plastové boky a potom spočívajú na akvarijnom skle. 5 malých skrutiek (4 potrebné) na pripojenie k samotnej jednotke, príjemným prekvapením je skutočnosť, že montážna sada je vrátane skrutkovača.

Intenzita svetla

Samozrejme, ako prvé som urobil to, že som zobral svetlo do rúk pozrel som sa naňho a zapojil som ho do elektriny. Dostal som poriadnu bombu, po ktorej mi blýskalo v očiach ďalších 5 minút :). Musím povedať, že silou svetla som bol naozaj ohúrený. A predpokladám, že v mojom 30 litrovom akváriu bude stačiť intenzita na 70 percentách. Zo svetla je cítiť farebná teplota 8000K, svetlo pôsobí studenšou bielou farbou. Je na každom či sa mu to páči, alebo nie. Mne osobne to vyhovuje. Po dlhšej dobe používania na maximálnej intenzite, bolo svietidlo trochu viac teplé ako som predpokladal. Nebolo až tak horúce aby zbĺklo, ale čakal som trocha menej tepla. Čo ej zaujímavé na piatom stupni svietivosti, svetlo už nebolo ani zďaleka až tak zohriate.

Pre ilustráciu:

Záver

Zo svietidla LED Chihiros som veľmi milo prekvapený. Svetlo budí luxusnejší dojem v porovnaní s cenou za ktorú som si ho kúpil, kvalita spracovania je vynikajúca a stmievač v balení je veľmi veľké plus.
Farba svetla je na studenej strane, to či sa Vám bude páčiť závisí od osobnej chute. Sila svetla mi rovnako príde dostatočná aj per na svetlo náročné rastliny v  akváriu s objemom 30 litrov. Mínusom môže byť skutočnosť, že ak svietidlo chcete používať s väčším akváriom, posuvné nožičky si musíte kúpiť osobitne, pretože tie nie sú súčasťou balenia. Tiež sa mi zdá, že svetlo je po hodinách používania trochu viacej teplé, ale určite nehrozí jeho zbĺknutie :). Čo sa týka deklarovanej životnosti 30 000 až 50 000 hodín, k tomu sa vyjadriť neviem nakoľko ho používam len niekoľko týždňov. Ako ďalší plus vidím cenu svietidla.

Plusy
+ Cena
+ Dobrá intenzita svetla
+ Stmievač je súčasťou dodávky
+ Pripravené na spustenie
+ Dobrá konštrukcia

Zápory
– Nastaviteľné nožičky niesú súčasťou balenia
– Viac horúce pri najvyššej intenzite svietenia

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *